Aminokwasy bcaa (ang. branched chained amino aicids), stały się popularnym suplementem diety w latach osiemdziesiątych XX wieku. To kompozycja trzech aminokwasów (leucyny, waliny i izoleucyny), posiadających rozgałęziony boczny łańcuch alifatyczny, z których każdy pełni istotną funkcję w naszym organizmie. Izoleucyna to jeden z najważniejszych aminokwasów białek tkanki mięśniowej, biorący udział w syntezie hemoglobiny. Leucyna i walina poprawiają wchłanianie pozostałych aminokwasów oraz wpływają na budowę nowych włókien mięśniowych. Naturalnymi źródłami tych związków jest głównie nabiał, mięso oraz zboża i warzywa strączkowe. Ze względu na to, że aminokwasy bcaa nie są syntezowane przez organizm ludzki, muszą być dostarczane przez suplementację. Ich główne działanie polega na zapobieganiu zużywaniu białka jako źródła energii przy intensywnym wysiłku.

Zobacz również: BCAA Aminokwasy – WXN Labs

Z uwagi na fakt, że nasze mięśnie w trzydziestu procentach składają się z białka, bcaa aminokwasy polecane są zarówno sportowcom wyczynowym, jak i osobom hobbystycznie uczęszczającym na siłownię. Suplementacja aminokwasów wspomaga rozrost mięśni, hamując jednocześnie ich rozpad. Przyjmowanie tych suplementów zmniejsza również uczucie zmęczenia, redukują one tkankę tłuszczową i stymulują działanie układu nerwowego. Oczywistym jest, że efekty te można osiągnąć przy wspomaganiu organizmu treningiem.

Wiele suplementów i odżywek przyjmowanych przez sportowców nie cieszy się dobrą sławą, jednak badania prowadzone nad aminokwasami bcaa dowodzą, że nie wykazują one żadnych skutków ubocznych dla ludzkiego organizmu. Inaczej jest oczywiście w kwestii nadużywania tych suplementów. Zbyt duże dawki mogą prowadzić do uszkodzenia nerek i wątroby, a także pogorszyć wchłanianie innych aminokwasów. Nie zaleca się ich stosowania podczas ciąży i karmienia piersią.