Elektryka samochodu czuwa nad nim na każdym kroku. To wbrew pozorom nie tylko świecące się kontrolki na desce rozdzielczej samochodu(choć nie wolno odejmować im chwały – są również bardzo ważne). Elektryka to także układ rozruchowy czy akumulator dzięki, którym można rozpocząć każdą podróż prawidłowo odpalając swój samochód. Bez nich nie byłby możliwy zapłon przez co samochód nie wprawiłby silnika w ruch..

 

Akumulator i rozrusznik – główne elementy elektryczne

Do najbardziej popularnych, ale i najważniejszych elementów samochodu należą akumulator i rozrusznik.

Akumulatory są po prostu niezbędne w każdym pojeździe. Są to swego rodzaju ogromne baterie, w których drzemie ukryta moc – bez nich samochód będzie mógł tylko co najwyżej wyglądać. Jego zadaniem jest zgromadzenie pokaźnej ilości energii, a następnie uwolnienie jej. Wszystko dzięki reakcjom chemicznym i fizycznym, które odbywają się pomiędzy elektrolitami, a elektrodami obecnymi we wnętrzu akumulatora.

 

Uwolniona energia zostaje przekazana do rozrusznika, a następnie wszystkich obwodów elektrycznych pojazdu. Aby zgromadzić odpowiednią, skumulowaną ilość energii w akumulatorze samochód posiada alternator – dzięki niemu energia jest ładowana samoczynnie podczas jazdy samochodu dzięki czemu po wyłączeniu silnika za jakiś czas może być on gotów do ponownego odpalenia. W przypadku problemów poleca się zastosowanie prostownika, który podładuje niedomagający akumulator dając mu prawdziwego kopa do działania.

 

Jeżeli chce się być pewnym co do stanu naładowania akumulatora należy przed  planowaną podróżą sprawdzić stan jego napięcia. Nie powinien być niższy niż 12,4V. Jeżeli tak się stanie to samochód może mieć problemy z uruchomieniem co oczywiście jest niechciane. W przypadku wartości poniżej 12,4V może być konieczność podładowania akumulatora samochodowego. Im akumulator będzie dłużej rozładowany, tym zwiększa się prawdopodobieństwo jego uszkodzenia, dlatego czas również gra tutaj dużą role! Prostownik pomoże i naładuje akumulator dzięki czemu jego żywotność będzie mogła być przedłużona.

Zobacz również: Części do samochodów dostawczych – DBK Parts

Podsumowanie

Jak widać układ elektryczny samochodów to dość skomplikowany temat. Jednak warto go dobrze zgłębić aby mieć wiedze na temat podstawowych mechanizmów działania samochodu i w razie ich awarii wiedzieć jak sobie pomóc. Na różnych trasach zostawia się samochody w celu odpoczynku. Nikt chyba nie chciałby wrócić do auta, które nie odpali prawda? Byłby to spory problem, dlatego warto jest czuwać nad swoim układem elektrycznym z akumulatorem na czele.