Skóra naturalna jest dość uniwersalnym materiałem, kojarzy się z dobrym i drogim stylem. Przy odpowiedniej pielęgnacji posłuży przez wiele lat. Skóra naturalna wykorzystywana jest do produkcji obuwia, ubrań, karwaszy, sakwy motocyklowej i galanterii skórzanej. Coraz częściej skórę naturalną można spotkać w tapicerce samochodowej. Charakteryzuje się trwałością materiału, i jest niełatwym materiałem do podrobienia. Skórę naturalną podzielić można na gatunki zwierząt między innymi: bydlęcą, jagnięcą i cielęcą, oraz na rodzaj skóry, na który został wykorzystany materiał i jest to: skóra licowa, mizdra lub dwoina.

Charakterystyka skóry bydlęcej, licowej

Skóra bydlęca licowa pochodzenia jest zwierzęcego, co daje jej odpowiednią delikatność i miękkość w dotyku. Skóra poddawana jest obróbce mechanicznej lub garbowanej i wykończeniowej w celu uzyskania estetyczności, a także trwałości barwiona jest w dobranym kolorze, a na koniec jest woskowana. Po tym etapie skóra jest chroniona przed wilgocią i zabrudzeniami. Skórę po obróbce można tłoczyć i natłuszczać, co powoduje, że zachowuje swój naturalny kolor. Skóra naturalna pachnie dość specyficznie, zależy to od  garbowania i wykończenia skóry. W zależności od rodzaju skóry trzeba wiedzieć jak ją pielęgnować i o nią dbać, aby posłużyła na bardzo długo. I tutaj zaopatrzyć się trzeba w farby do skóry naturalnej, ale zanim zaczniemy malować skórę, koniecznie trzeba powierzchnię odtłuścić i wyczyścić po to tylko, aby barwnik lepiej wchłonął się w strukturę skóry, nie pozostawiając niedoskonałości – jeżeli nie przyłożymy się do wyczyszczenia nawierzchni, farba nałożona na materiał po pewnym czasie będzie się kruszyć i pękać przy zgięciach.

Zobacz: https://craft-point.com/k/chemia-do-skory/farby-do-skory/

Farby do skóry – barwienie i uzyskiwanie kolorów

Farby do skóry naturalnej służą do pielęgnacji i pigmentacji galanterii skórzanej. Sprawdzą się przy drobnych zadrapaniach lub otarć podczas użytkowania. Farby dostępne są w różnych kolorach i odcieniach, wiec można bez problemu zmienić fizyczny kolor skóry lub po prostu poddać ją renowacji. Farby dostać można w wersji półmatowej, lakierowanej, lub z lekkim połyskiem, a także w wersji emulsyjnej. Sprzedawane są w sprayu jak i również w małych buteleczkach. Farby są nieszkodliwe dla zdrowia, więc bez problemu można czynność wykonać w zaciszu domowym lub w warsztacie. Farbę nakładać na powierzchnię można specjalną gąbeczką, pędzelkiem, lub pistoletem natryskowym.

Jak już wiadomo jak odróżnić rodzaj skóry wystarczy dobrać tylko farbę i zacząć renowację swojego ulubionego przedmiotu ze skóry.