Inwestowanie w nieruchomości komercyjne jest uważane za jeden z najbardziej intratnych rodzajów lokowania kapitału własnego. Jednak by ta forma inwestowania rzeczywiście przynosiła zamierzone zyski, należy w pierwszej kolejności zrozumieć mechanikę działania wskaźnika finansowania, jakim jest rentowność najmu.

Czym jest rentowność najmu?

Jest to wskaźnik finansowy, umożliwiający określenie, czy dana inwestycja jest opłacalna. Na szczęście, wzór na dokonanie tego typu obliczeń nie jest skomplikowany: wystarczy obliczyć iloraz dochodu netto w skali roku w stosunku do wartości nieruchomości.

Przyjmując zatem, że lokal uda się wynająć za 5 tysięcy złotych w skali miesiąca, a jego wartość w chwili zakupu wynosiła pół miliona złotych, można łatwo policzyć, że stopa jego zwrotu wyniesie 12%. Taka forma określenia przychodu z zakupu nieruchomości komercyjnej jest o tyle wygodna, że pozwala na konfrontację osiąganego przychodu z innymi formami oszczędzania, takimi jak lokaty bankowe.

Na co zwrócić uwagę?

Przed wyborem lokalu warto rozważyć kilka kwestii, które mają szczególnie duże znaczenie jeśli chodzi o jego zakup. Obliczenie teoretycznej wysokości czynszu co prawda pozwala bowiem dowiedzieć się, jaki zysk osiągniemy, jednak jak określić, czy istnieje w ogóle szansa na to, że ktoś wynajmie lokal komercyjny?

Jedną z najbardziej podstawowych kwestii jest lokalizacja, w której znajduje się nieruchomość. Nie ma bowiem co liczyć, że ktoś zdecyduje się na wynajęcie lokum pod salon fryzjerski, jeśli znajduje się ono z dala od wszelkich skupisk ludzkich, a dodatkowo pozbawione jest dużego i wygodnego parkingu. Może się natomiast okazać, że ktoś z chęcią wynajmie tę nieruchomość na przykład w celu prowadzenia klubu dziecięcego czy żłobka, bowiem z jego perspektywy cisza i spokój mogą mieć większe znaczenie.

Tutaj jednak dochodzimy do drugiej kwestii związanej z atrakcyjnością lokalu: jego rozmiar oraz stan techniczny. O ile bowiem wyżej wskazany klub dziecięcy może być zainteresowany samą lokalizacją, to jeśli metraż oraz stan nieruchomości nie pozwalają na “wpuszczenie” do środka grupki maluchu bez obaw – również go nie wynajmie.

Dlatego też, wybierając komercyjny lokal jako formę inwestycji, należy dokładnie zastanowić się, do prowadzenia jakiej działalności się on sprawdzi, a także – czy miejsce jest z punktu widzenia potencjalnego przedsiębiorcy atrakcyjne.