Każdy przedsiębiorca, który zajmuje się daną firmą przewozową posiada wiele ciągników siodłowych czy samochodów ciężarowych służących do transportu danych zleceń w określone na świecie miejsca. Jednak sam ciągnik siodłowy nie wystarczy, gdyż stanowi on tylko napęd. Do niego potrzebne są specjalne przyczepy i naczepy, które po połączeniu się z ciągnikiem siodłowym za pomocą specjalnego siodła będą mogły przewozić sporej wielkości materiału różnego rodzaju. Aby dobrze dobrać materiał do naczepy należy zgłębić swoją wiedzę na temat ich rodzajów jakie można spotkać.

 

Rodzaje naczep w transporcie drogowym

Aby dobrze dobrać naczepę do materiałów należy przede wszystkim znać ich wagę i wymiary, a także czy nie posiadają jakiś specjalistycznych wymogów dotyczących warunków transportu. Do najbardziej popularnych rodzajów kompozycji jakie można spotkać na drogach należą:

-Tandem; to solowy samochód ciężarowy do którego dołączona jest przyczepa. Wysokość sięga maksymalnie 3 metrów.

– Naczepa typu firanka bądź plandeka. Ta pierwsza cechuje się tym, że tak zwaną firankę spuszcza się w momencie chęci załadowania danego materiału na pokład naczepy. Natomiast plandeką przykrywa się go od góry. Daje to możliwości załadunku tyłem, środkiem bądź bokiem.

– Chłodnia – bardziej specjalistyczny typ naczepy, który wyposażony jest w dobre agregaty chłodnicze zapewniające odpowiednią, niską temperaturę. Wymagana jest ona do przewozu wielu substancji leczniczych, materiału medycznego bądź szczepionek. Dodatkowo można w niej transportować produkty spożywcze.

-Naczepy z funkcją HDS – ich główną cechą odróżniającą jest obecność hydraulicznego dźwigu naczepy HDS, który znacznie ułatwia transport najczęściej materiałów budowlanych.

-Platforma – umożliwia transport samochodów, naczep czy innych maszyn.

-Cysterna – służy do przewozu specjalistycznych materiałów, które powinny być przewożone przez doświadczonych kierowców ze względu na podwyższone ryzyko transportowe.

-Wywrotka – doceniana najbardziej przed budowlańców; umożliwia zarówno szybki załadunek jak i rozładunek odpowiedniego materiału, który jest najczęściej sypki.

Sprawdź także: Samochody dostawcze z izotermą

Ceny

Jak widać transport drogowy i wykorzystywane do niego przyczepy są bardzo różne. Jednak każda z nowych naczep kosztuje bardzo duże pieniądze i tylko niewiele najlepszych firm przewozowych może sobie pozwolić na taki zakup. Dlatego też używane naczepy są bardzo cenione przez korzystną cenę, która przyciąga potencjalnych odbiorców.