Naczepa jest zaliczana do pojazdów, jednak sama w sobie nie zawiera żadnego układu napędowego.

Przyczepiana jest w prawidłowy sposób do ciągnika siodłowego, na którym osiada. Ciągnik siodłowy jak sama nazwa wskazuje ma za zadanie ciągnąc odpowiedniego rodzaju przyczepę wraz z jej zawartością i dowieźć ją do odpowiedniego miejsca. Pożera to dużo paliwa i mocy ciągnika, ale bez tego dosłownie – ani rusz!

Istnieją różnego rodzaju przyczepy i naczepy za pomocą, których przedsiębiorcy i kierowcy mogą przewozić określone materiały w bezpieczny sposób.

 

Najważniejsze w transporcie..

W transporcie to właśnie przyczepy i naczepy są najważniejsze. Bez nich nie byłoby jak przetransportować tak dużych ilości materiałów. Zarówno przyczepy jak i naczepy różnią się od siebie budową. Rozróżniamy przyczepy:

-Jednoosiowe – są najbardziej podstawowymi przyczepami dostępnymi na rynku. Ich montaż jest niezwykle prosty i szybki. Są stosunkowo lekkie i posiadają ładowność od 750 do 1800kg. Jeżeli cała masa przyczepy i samochodu nie przekracza 3,5 tony to można takim ,,zestawem” prowadzić bez dodatkowych uprawnień. Dzięki nim możliwy jest transport najbardziej podstawowych materiałów i przedmiotów – artykuły budowlane, meble, quady czy motocykle.

-Wieloosiowe – to przyczepy, które już są bardziej skomplikowane w swojej budowie i montażu. Pozwalają na przewożenie już bardzie ,,poważnych” przedmiotów i materiałów, które charakteryzują się większą masą. Mogą nią być nawet zwierzęta(konie) bądź poważniejsze materiały budowalne. Ich ciężar to z reguły od 750kg do aż 3500kg – aby kierować takim zestawem należy już posiadać dodatkowe uprawnienia. Kierowanie tak ciężkim połączeniem mogłoby być niebezpieczne dla normalnego kierowcy. Aby posiąść uprawnienia należy zrobić prawo jazdy kategorii B+E. Dodatkowo takie przyczepy często posiadają dodatkowe mechanizmy np. wywrotki wykorzystywane w budowlance. Aby z nich dobrze korzystać potrzebna jest odpowiednia nauka.

 

Naczepy zaś są wykorzystywane często do przewozu bardzo specjalistycznych materiałów. Są nimi na przykład izotermy czy też chłodnie, których warunki przewozu są w stanie transportować bardzo delikatne materiały podatne na zmieniające się temperatury czy warunki środowiska. Przykładem takich materiałów są medykamenty czy też mrożonki.

 

Podsumowanie

Szeroka gama przyczep i naczep jest bardzo potrzebna w prawidłowym funkcjonowaniu każdej firmy przewozowej. To podstawa dlatego często warto posiadać różnorodne przyczepy i naczepy, które będą dobrze dostosowane do szerokiej gamy zleceń.