Na temat linii telekomunikacyjnych przeciętny zjadacz chleba wciąż wiele niewiele, o ile w ogóle jakąkolwiek wiedzę posiada. Warto jednak zapoznać się głębiej z tematem, gdyż pełnią one nie tylko istotne funkcje w naszym cywilizowanym świecie, ale również otaczają człowieka niemal z każdej strony. Nawet jeśli są niedostrzegalne z racji ich zamontowania pod ziemią, co niezwykle często ma miejsce w obszarach o wysokiej gęstości zaludnienia.

Sprawdź: słupki telekomunikacyjne – PTS Rabka

Pomimo że o instalacji telekomunikacyjnej zbyt wiele się nie mówi, to jednak przynajmniej raz w życiu każdy słyszał bodajby jedno jej określenie. Telekomunikacja bowiem może występować zarówno pod postacią prostych linii transmisyjnych, jak również falowodów bądź światłowodów. Ostatnie pojęcie jest bez wątpienia znacznie bliższe współczesnym użytkownikom sieci internetowej, a więc przede wszystkim wszelakich social mediów.

 

Niemniej jednak ażeby linie telekomunikacyjne zostały zabezpieczone w sposób odpowiedni przed uszkodzeniami mechanicznymi, zwłaszcza wywołanymi przez człowieka, oznacza się je poprzez wykorzystanie specjalistycznego sprzętu. Taśma ostrzegawcza telekomunikacyjna, bo o niej mowa, jest układana dokładnie nad instalowaną linią telekomunikacyjną poprzez jej umieszczenie w wykopie. Jest to zazwyczaj odległość od 0,7 m do 1 m w zależności od tego, jak głęboko zamontowane zostały linie kablowe. Co więcej, taśma oznaczeniowa wyróżnia się nie tylko swoją pomarańczową barwą, ale również wykonanym na niej nadrukiem, który w sposób jasny i dokładny informuje o rodzaju przebiegającego pod nią kabla telekomunikacyjnego.

 

Kiedy mowa o sieci telekomunikacyjnej, nie wolno zapominać o innych równie ważnych elementach jej oznakowania. Słupki telekomunikacyjne występują jednak nieco bardziej na uboczu, czyli m.in. na polach. Ze względu na wiele ważnych funkcji, jakie pełnią, słupki telekomunikacyjne muszą być wykonane w sposób trwały z wykorzystaniem solidnych materiałów. To właśnie ich konstrukcja posiada radykalny wpływ na stabilność oraz bezpieczeństwo podczas niesprzyjających warunków pogodowych.