Suplementacja bardzo dobrze sprawdza się niemalże w każdej dyscyplinie sportowej. Zwiększa szansę na lepsze wyniki, poprawia regenerację i na dłuższą metę może potęgować przyrost siły i masy mięśniowej. Dziś niemalże wszyscy, którzy zajmują się aktywnością fizyczną zawodowo, przyjmują jakieś suplementy dla sportowców i bardzo je sobie chwalą. Te preparaty na dobre zmieniły oblicze sportu. Na pewno w pewnym stopniu to im zawdzięczamy te niesamowite rekordy, które niegdyś były totalnie nieosiągalne.

Chcąc jednak czerpać wyraźne korzyści z przyjmowania suplementów diety, należy trzymać się kilku zasad – przede wszystkim stosować odpowiednie dawki. Ilość ma olbrzymie znaczenie. Chociażby taka kreatyna jest związkiem fantastycznie wpływającym na ogólną siłę organizmu, ponieważ przyspiesza jego regenerację i pozwala ćwiczyć intensywniej, ale niewiele się na niej zyska, jeżeli będzie się ją przyjmować co drugi dzień i to w ilości wynoszącej zaledwie 2 gramy na dobę. Dawki muszą być dostosowane do typu związku, indywidualnego zapotrzebowania oraz konkretnej aktywności fizycznej. Tylko wtedy suplementy dla sportowców będą w stanie właściwie zadziałać.

Niektórzy twierdzą, że branie suplementów dla sportowców jest jak przyjmowanie dopingu. Dla nich to zwykłe oszustwo – stymulacja organizmu przy pomocy związków pochodzących z zewnątrz. Suplement nigdy nie był jednak i nie będzie środkiem dopingującym. To produkt spożywczy, który ma zastąpić zwykłą żywność i uzupełnić pewne niedobory w organizmie.