W dzisiejszych czasach połączenie tych dwóch wartości jest niezwykle istotne. Uchwyty do mebli tuż obok zawiasów, szyn czy nóżek stanowią jeden z zespołu akcesoriów do prawidłowego funkcjonowania każdej domowej szafki. Oprócz tego, że powinny być wygodne w użyciu, najlepiej pokryte substancjami antypoślizgowymi i ochronnymi dobrze byłoby aby wkomponowywały się w wystrój pomieszczenia tworząc harmonijną całość. Funkcjonalne uchwyty powinny być zainstalowane przede wszystkim w kuchni, po to aby przygotowywanie dań było jak najszybsze i jak najbezpieczniejsze. Przykładem często stosowanego uchwytu jest model push to open. Mając zajęte dwie ręce można choćby za pomocą łokcia przycisnąć daną szufladę i wyciągnąć to, czego aktualnie potrzebujemy. Wygodne prawda?

Ważnym elementem jest dobór rodzaju uchwytu do wielkości szafki. Im mniejsza szafka tym uchwyt powinien być proporcjonalnie mniejszy – należy o tym pamiętać. Do małych szafek występujących w komodach często stosuje się gałki, natomiast do szerokich kuchennych szafek na talerze dobieramy podobnie szerokie uchwyty listwowe. Całość komponuje się wtedy w sposób wyważony i logiczny.

Wystrój

Proste, metalowe czy też połyskujące uchwyty najczęściej dobiera się do stylu nowoczesnego, natomiast materiał porcelanowy, z dekoracyjnymi wstawkami czy też ceramiczny najczęściej dobiera się do stylu rustykalnego.

Montaż

Do prawidłowego zamontowania uchwytów będzie potrzebna poziomica – w celu równego zamontowania uchwytu, wiertarko-wkrętarka, ołówek i dwie sprawne ręce. Za pomocą ołówka nakreśla się wypoziomowane punkty w które należy wwiercać wkręty. Otwory będą przelotowe, dlatego też warto podłożyć podkładkę w postaci kawałka deski po to, aby końcówka otworu nie była rozszarpana. Opcjonalnie po wywierceniu można usunąć pył i wióry szafki za pomocą odkurzacza. Ostatnim etapem będzie montaż konkretnego uchwytu poprzez umieszczenie wkrętów w otworach. Został już tylko jeden punkt- za pomocą wkrętarki bądź śrubokrętu dokręcamy uchwyty. Gotowe.

Jakość

Należy pamiętać, że uchwyt, aby służył na długo powinien być precyzyjnie wykonany. Jakość tutaj stanowi bardzo ważną role. Gdy dojdzie do wyboru niszowego uchwytu może on z czasem się zerwać – a dziury w szafce zostaną. Wtedy nie dość, że czekać może wydatek na kolejny uchwyt, to jeszcze będzie on musiał być rozmiarami identyczny co może przysporzyć sporego kłopotu.