PZ, czyli w pełnej nazwie, Pozidriv, jest rodzajem typu grotu wkrętu, który charakteryzuje się stosunkowo prostym, krzyżowym kształtem. Są następcą typu PH i pochodzą od tego samego producenta.
Czym charakteryzują się wkręty PZ?
Pierwszą ze zmian, jaką wprowadziła firma we wkrętach, było powiększenie momentu styku akcesoria meblowego z narzędziem, którym przytwierdzano je do drewna lub innego materiału. Dzięki temu możliwe było ograniczenie naprężeń i tym samym – poprawa ogólnej jakości łączenia.
Ryzyko, że dojdzie do uszkodzenia powierzchni w przypadku wkrętów typu PZ jest znacznie mniejsze, dzięki czemu mogą one być wykorzystywane do wszelkiego rodzaju delikatnych materiałów.
Drugą ze zmian, jaką wprowadzono do wkrętów typu PZ w stosunku do typu PH, jest większe bezpieczeństwo dla wkrętów. W akcesoriach starszego rodzaju głównym problemem podnoszonym przez użytkowników był fakt, że w momencie zastosowanie mechanicznego narzędzia do wkręcania (lub zbyt dużego nacisku z zastosowaniem klasycznego, napędzanego siłą mięśni) – gdy użytkownik nie trafił dobrze w wyżłobienia, dochodziło do tak zwanego wyrobienia się wkręta. Dlatego też we wkrętach tego typu wprowadzono specjalne rozwiązania, które doprowadzały do “wyskoczenia” narzędzia z wyżłobień w celu ich ochrony. To prowadziło do pewnego wzrostu wyrobienia samego narzędzia, a także prowadziło do niewielkich deformacji wkrętów.
W przypadku wkrętów PZ, producent zastosował specjalne technologie, dzięki którym możliwe było ich dopasowanie do najnowszych narzędzi. Obecnie, wkrętarki różnego typu są zaprojektowane tak, by nie prowadzić do uszkodzeń powierzchni wkręta, dlatego możliwa była rezygnacja z tak zwanego odskakiwania. Dzięki temu wydłuża się żywotność sprzętu, a także samego wkręta.
Oznaczenie PZ1 i PZ2 – czyli co?
Każde z nich oznacza nieco inny rozmiar wkręta. Zasadniczo, wskazać można aż cztery rozmiary, jednak to dwa pierwsze cieszą się największą popularnością. PZ1 ma 2-3 mm, a PZ2 charakteryzuje się wymiarami 3,5-5 mm.