Do czego wykorzystujemy taśmy lokalizacyjne?

Taśmy lokalizacyjne są wykorzystywana w przypadku przebiegających prac naziemnych do oznaczania ich lokalizacji.

Znajdzie ona zastosowanie w sytuacji konieczności rozbudowy sieci, a także w wypadku prac na placach budowlanych.

Do najczęstszych sieci w których wykorzystywana jest taśma lokalizacyjna, należą sieci sanitarne, wodociągowe, elektryczne i gazowe. Jednym z podstawowych zabezpieczeń terenu prac jest właśnie taśma lokalizacyjna. Zapobiega ona przede wszystkim wypadkom pracowniczym na placu przebudowy i wprowadza na nich ład. Ostrzega przypadkowych przechodniów oraz mniejsze dzieci przed pochopnym wejściem na tereny prac budowlanych.

Zobacz: Taśma Lokalizacyjna – PTS Rabka

Jakie są rodzaje taśm lokalizacyjnych?

Taśmy różnią się pomiędzy sobą kolorami i są przypisywane do jednego rodzaju oznaczenia. Jest to bardzo istotny element w przypadku oznaczeń lokalizacyjnych.

Taśma lokalizacyjna w kolorze żółtym oznacza, że wykonywane są instalacje gazowe.

Natomiast kolory zielone i brązowe oznaczają prace kanalizacyjne. Czerwień stosuje się w przypadku instalacji elektrycznych. Kolorem niebieskim oznaczamy prace dla sieci wodociągowych.

Ile kosztuje taśma lokalizacyjna?

Ceny taśm lokalizacyjnych liczone są od metra. Kształtują się dość elastycznie i łatwo sprawdzimy je na stronach internetowych hurtowni i u producentów. Sporo oczywiście zależy od tworzywa z jakiego została wyprodukowana dana taśma. Duże znaczenie ma tu metoda nadruku, wytrzymałość i widoczność napisów ostrzegawczych. Taśma lokalizacyjna w trakcie użytkowania jest długotrwale narażona na wiele czynników zewnętrznych, takich jak porywisty wiatr, wysokie temperatury słoneczne, czy też silne opady deszczu.